Přeskočit na obsah
Domů » Vánoční zamyšlení P. Ladislava

Vánoční zamyšlení P. Ladislava

Jesličky nám říkají, že Bůh se nikdy nevnucuje silou. Z jesliček k nám promlouvá Boží něha. Nazíráme v nich Boží milosrdenství, které se stalo tělem, aby pohnulo naším srdcem. 

Papež František

O Vánocích, milí farníci, rozjímáme – mimo jiné – o pokoře Boha. Tento velký a mocný Tvůrce vesmíru dokáže pro záchranu člověka „sestoupit z trůnu nebes“. Bez velkých gest a mocných činů zaujímá postavení obyčejného chudého člověka, dělníka, který si v potu tváře zajišťuje obživu a snáší vše nepříjemné a bolestivé s trpělivostí doslova božskou. Snad nejvíce ze všech lidí nahlédl do srdce božského Dítěte svatý František z Assisi. Pochopil, že Božího syna mohla na svět přivést jenom ryzí a nepředstíraná láska. František se nenechal zmást představou sladkého vyprávění o Ježíškovi a andílcích. Na kopci nedaleko vesnice Greccio vytvořil první živé jesle, aby lidem ukázal skutečnost, do které se narodil Ježíš. Zima, zápach zvířat, tvrdé jesle, sláma – to všechno promlouvalo k lidem mnohem důrazněji, než se dnes snaží divákům ve svých filmech nabízet nejrůznější režiséři a umělci. Možná poprvé v životě si začali uvědomovat,v jakých nesnázích se toto novorozeně ocitlo, když mu chybělo vše potřebné. Papež František říká: „Z jesliček k nám promlouvá Boží něha. Nazíráme v nich Boží milosrdenství, které se stalo tělem, aby obměkčilo náš pohled a pohnulo naším srdcem. O Vánocích nám Bůh dává všechno. Svého Syna, dar všech darů, který nám přináší spásu. Bůh, který nás přichází spasit, nenachází lepší způsob, jak to učinit, než putovat spolu s námi a žít náš život.“ Prožívat správně Vánoce tedy znamená pokorně se sklonit k božskému Dítěti Ježíši. Přijmout ho do srdce, obnovit víru v jeho božství. Snažit se mu přiblížit skrze osobní modlitbu, Písmo, život ve společenství věřících; znovu objevit sílu svátostí… Jinak by se mohlo docela snadno stát to, na co poukazuje velký teolog Origenes: „Marně̌ bys slavil Ježíšovo narození, kdyby se Ježíš nenarodil v tvém srdci“. Věřím, že většině lidí jde o pravdivé prožití Vánoc. A všem těmto lidem a jejich blízkým ze srdce žehnám.

Ladislav Kozubík

 
Spread the love